Innubio PolHun Team                                                    
 

 .....

A szívnek a kendermagolaj az ideális

 

 

A kendermagból sajtolt olaj ideális arányban tartalmaz esszenciális Omega-6 és Omega-3 zsírsavakat, így segít a szív egészségének megőrzésében – állapította meg egy spanyol kutatás.

Sevillai Egyetem gyógyszerészei legújabb kutatásukban a kenderfélék családjába tartozó ipari, más néven hasznos kender (Cannabis Sativa L.) magjából sajtolt olaj összetételét vizsgálták. A szakemberek hangsúlyozták, hogy bár a kender évszázadok óta táplálkozási célra is termesztett, továbbá a népi gyógyászatban meghatározó szerepet betöltő növény, a legtöbb embernek mégis kizárólag a kábítószer jut róla eszébe. Pedig a kender – amellett, hogy éhínségek idején életmentő táplálékul is szolgált – igen fontos textilipari nyersanyag, amelyből zsákot, kötelet, vitorlavásznat készítenek, de használják vízvezeték-csatlakozások tömítésére, sőt a papíriparban is – olvasható a Journal of Agricultural and Food Chemistry szakfolyóirat cikkében. (Az ipari kender és a marihuána rokonok, ám az előbbi minimális arányban tartalmaz csak tudatmódosító THC vegyületeket.)

 

Magas az A-, C- és E-vitamin-tartalma

Az már régóta ismert, hogy a kendermag ásványi anyagokban, rostokban és vitaminokban (főként A-, C- és E-vitaminban) rendkívül gazdag, de a spanyol kutatók ezúttal arra szerettek volna rávilágítani, hogy a magból sajtolt olajat miként lehetne a modern táplálkozás és gyógyítás szolgálatába állítani.

Az eredményekből úgy tűnik, hogy a kendermagból sajtolt olaj ideális alkotóeleme lehet a szívbarát étrendnek: a zsírsav-összetétel vizsgálatakor a kutatók megállapították, hogy azt 75 százalékban többszörösen telítetlen zsírsavak alkotják, ráadásul optimális az esszenciális Omega-6 és Omega-3 zsírsavak aránya. A fennmaradó 25 százalékot fele-fele arányban a telített, illetve az egyszeresen telítetlen zsírsavak teszik ki.

 

A szív barátja, a koleszterinszintet is csökkenti

A nagy mennyiségű jótékony Omega-3 zsírsavnak köszönhetően a kendermagolaj egyensúlyban tarthatja a koleszterinszintet, és csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Az olajban lévő egyéb vegyületek (pl. kampeszterin és béta-szitoszterin) emellett gyulladáscsökkentő hatásúak, és lassítják az érelmeszesedés folyamatát – írja a tanulmány.

 

 

 


 

A kendermagok bizonyítékokon alapuló egészségügyi előnyei

 

A kendermag a kender növény, a Cannabis Sativa L. magja.

Ugyanazon fajból származik, mint a kannabisz (marihuána), de más fajta.

Ezek azonban csak nyomokban tartalmaznak THC-t, a marihuána pszichoaktív vegyületét.

A kendermag kivételesen tápláló és egészséges zsírokban, fehérjében és különféle ásványi anyagokban gazdag.

Itt áll a kendermag 6 egészségügyi előnye, amelyeket a tudomány támaszt alá.

 

 

1. A kendermag hihetetlenül tápláló

A kendermag nagyon tápláló. Enyhe, dió ízű és gyakran kender szívnek nevezik.

A kendermag több mint 30% zsírt tartalmaz. Kivételesen gazdag két esszenciális zsírsavban, a linolsavban (Omega-6) és az alfa-linolénsavban (Omega-3).

Tartalmaznak gamma-linolénsavat is, amelyet számos egészségügyi előnnyel összekapcsoltak (1).

A kendermag nagy fehérjeforrás, mivel kalóriájuk több mint 25% -a kiváló minőségű fehérje.

Ez jóval több, mint a hasonló ételeknél, például a chia magok és a lenmag, amelyek kalóriája 16–18% fehérje.

A kendermag az E-vitamin és ásványi anyagok nagy forrása, például foszfor, kálium, nátrium, magnézium, kén, kalcium, vas és cink (1 ,2).

A kendermagokat nyersen, főzve vagy pörköltként is fogyaszthatják. A kendermagolaj szintén nagyon egészséges, és évek óta élelmiszerként és gyógyszerként használják Kínában legalább 3 000 éve (1).

ÖSSZEGZÉS: a kendermag gazdag egészséges zsírokban és esszenciális zsírsavakban. Nagyon sok fehérjeforrás, és nagy mennyiségű E-vitamint, foszfort, káliumot, nátriumot, magnéziumot, ként, kalciumot, vasat és cinket tartalmaz.

 

2. A kendermag csökkentheti a szívbetegség kockázatát

A szívbetegség az első számú halálok világszerte (3).

Érdekes, hogy a kendermag étkezése csökkentheti a szívbetegség kockázatát.

A magok nagy mennyiségben tartalmaznak arginin aminosavat, amely termeli a nitrogén-monoxidot a szervezetben (4).

A nitrogén-monoxid egy olyan gázmolekula, amely az érrendszerét kiszélesíti és ellazítja, ami csökkenti a vérnyomást és csökkenti a szívbetegségek kockázatát (5).

Egy több mint 13 000 embert érintő nagy tanulmányban a megnövekedett arginin-bevitel megfelel a csökkent C-reaktív protein (CRP) szintnek, amely a gyulladásjelző. A magas CRP szint a szívbetegséghez kapcsolódik (67).

A kendermagokban található gamma-linolénsavat szintén összekapcsolták a gyulladás csökkentésével, ami csökkentheti a betegségek, például a szívbetegség (89).

Emellett állatkísérletek kimutatták, hogy a kendermag vagy a kendermagolaj csökkentheti a vérnyomást, csökkentheti a vérrögképződés kockázatát és segítheti a szívet a szívroham után (101112).

ÖSSZEGZÉS: a kendermag nagy arginin- és gamma-linolénsav forrás, amelyek összekapcsolódtak a szívbetegségek csökkent kockázatával.

 

 

3. A kendermag és az olaj hasznos lehet a bőrbetegségek szempontjából

A zsírsavak befolyásolhatják a szervezet immunválaszát (131415).

A tanulmányok szerint immunrendszere az Omega-6 és az Omega-3 zsírsav egyensúlyától függ .

A kendermag jó forrása a többszörösen telítetlen és esszenciális zsírsavaknak. Körülbelül 3: 1 az Omega-6 és az Omega-3 aránya, amelyet az optimális tartományban tartanak.

A tanulmányok kimutatták, hogy kendermag-olaj adása az ekcéma betegek számára javíthatja az esszenciális zsírsavszintet a vérben.

Az olaj enyhítheti a száraz bőrt, javíthatja a viszketést és csökkentheti a bőrgyógyítás szükségességét (1617).

ÖSSZEGZÉS: a kendermagok egészséges zsírokban gazdagok. 3: 1 arányban tartalmaznak az Omega-6-t az Omega-3-hoz, ami hasznos lehet a bőrbetegségekben és enyhíti az ekcéma és annak kellemetlen tüneteit.

 

4. A kendermagokat a növényi fehérje nagy forrása képezi

A kendermagban található kalória kb. 25% -a fehérjéből származik, ami viszonylag magas.

Valójában tömeg szerint a kendermag hasonló mennyiségű fehérjét szolgáltat, mint a marhahús és a bárány - 30 gramm kendermagot, vagy 2-3 evőkanál körülbelül 11 gramm fehérjét szolgáltat (1).

Teljes fehérjeforrásnak tekintik őket, ami azt jelenti, hogy biztosítják az összes esszenciális aminosavat. A test nem tud előállítani esszenciális aminosavakat, és ezeket be kell szereznie az étrendjéből.

A teljes fehérjeforrások nagyon ritkák a növényvilágban, mivel a növényekben gyakran hiányzik a lizin aminosav. A Quinoa egy másik példa a teljes, növényi alapú fehérjeforrásra.

A kendermagok jelentős mennyiségben tartalmaznak a metionin és a cisztein aminosavakat, valamint nagyon magas arginin- és glutaminsavszintet (18).

A kenderfehérje emészthetősége szintén nagyon jó - jobb, mint a sok gabona, dió és hüvelyes fehérje (19).

ÖSSZEGZÉS: a kendermagban található kalória kb. 25% -a fehérjéből származik. Sőt, tartalmazzák az összes nélkülözhetetlen aminosavat, így teljes fehérjeforrássá válnak.

 

5. A kendermag csökkentheti a PMS és a menopauza tüneteit

A reproduktív életkorú nők 80% -a szenved fizikai vagy érzelmi tünetektől, amelyeket premenstruális szindróma (PMS) okoz (20).

Ezeket a tüneteket valószínűleg a prolaktin (21).

A kendermagokban található gamma-linolénsav (GLA) prosztaglandint E1 termel, amely csökkenti a prolaktin (222324).

Egy PMS-ben szenvedő nőkkel végzett vizsgálatban egy gramm esszenciális zsírsav - beleértve a 210 mg GLA-t - napi szedése szignifikánsan csökkentette a tüneteket (22).

Más tanulmányok kimutatták, hogy a kanyarolaj, amely szintén gazdag a GLA-ban is, rendkívül hatékonyan csökkentheti azoknak a nőknek a tüneteit, akiknek más PMS-terápia sikertelen volt.

Csökkent az emlőfájdalmakat és érzékenységüket, depressziót, ingerlékenységet és folyadékretenciót a PMS (25).

Mivel a kendermag magas a GLA-ban, számos tanulmány kimutatta, hogy ezek segíthetnek a menopauza tüneteinek csökkentésében is.

A pontos folyamat nem ismert, de a kendermagban lévő GLA szabályozhatja a menopauza okozta hormon egyensúlyhiányt és gyulladást (262728).

ÖSSZEGZÉS: a kendermag csökkentheti a PMS és a menopauza tüneteit, köszönhetően a magas gamma-linolénsavnak (GLA).

 

6. Az egész kendermag elősegítheti az emésztést

A rost az étrend elengedhetetlen része, és kapcsolódik a jobb emésztőrendszerhez (29).

A teljes kendermag jó forrása mind az oldható, mind az oldhatatlan rostnak, 20%, illetve 80% tartalommal rendelkezik (1).

Az oldódó rost gélszerű anyagot képez a bélben. Értékes tápanyagforrás a hasznos emésztő baktériumok számára, és csökkentheti a vércukorszint növekedését és szabályozhatja a koleszterinszintet (2930).

Az oldhatatlan rost tömegesen növeli a székletét, és segítheti az élelmiszerek és hulladékok átjutását a bélben. Összekapcsolódott a cukorbetegség csökkent kockázatával (3132).

A hántolt vagy héjazott kendermag - más néven kender szív - nagyon kevés rostot tartalmaz, mivel a rostban gazdag héját eltávolították.

ÖSSZEGZÉS: a teljes (hántolatlan) kendermag nagy mennyiségű rostot tartalmaz - mind oldható, mind oldhatatlan -, ami javítja az emésztőrendszer egészségét. A hántolt kendermag azonban nagyon kevés rostot tartalmaz.

 

 

Noha a kendermag csak a közelmúltban vált népszerűvé nyugaton, sok társadalomban alapvető élelmiszerek és kiváló táplálkozási értékeket képviselnek.

Nagyon gazdag egészséges zsírokban, kiváló minőségű fehérjékben és számos ásványi anyagban.

A kendermag héja azonban nyomokban tartalmazhat THC-t (<0,3%), amely a marihuána hatóanyaga. A kannabiszfüggő emberek esetleg el akarják kerülni a kendermagokat bármilyen formában.

Összességében a kendermag hihetetlenül egészséges. Lehet, hogy egyike azon kevés szuperételnek, amely méltó hírnevére.

Forrás:

  1. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10681-004-4811-6 Hempseed as a nutritional resource: An overview
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23088580/ Nutritive quality of romanian hemp varieties (Cannabis sativa L.) with special focus on oil and metal contents of seeds. Mihoc M1, Pop G, Alexa E, Radulov I.
  3. https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death The top 10 causes of death
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19727602/ Nitric oxide and pathogenic mechanisms involved in the development of vascular diseases. Napoli C1, Ignarro LJ.
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21968645 Dietary nitrates, nitrites, and cardiovascular disease. Hord NG1.
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15723738 Association between dietary arginine and C-reactive protein. Wells BJ1, Mainous AG 3rd, Everett CJ.
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9077376/ Inflammation, aspirin, and the risk of cardiovascular disease in apparently healthy men. Ridker PM1, Cushman M, Stampfer MJ, Tracy RP, Hennekens CH.
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19842026 Gamma-linolenic acid inhibits inflammatory responses by regulating NF-kappaB and AP-1 activation in lipopolysaccharide-induced RAW 264.7 macrophages. Chang CS1, Sun HL, Lii CK, Chen HW, Chen PY, Liu KL.
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15741054/ Comparison of stearidonic acid and alpha-linolenic acid on PGE2 production and COX-2 protein levels in MDA-MB-231 breast cancer cell cultures. Horia E1, Watkins BA.
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17122327 Effect of dietary hempseed intake on cardiac ischemia-reperfusion injury. Al-Khalifa A1, Maddaford TG, Chahine MN, Austria JA, Edel AL, Richard MN, Ander BP, Gavel N, Kopilas M, Ganguly R, Ganguly PK, Pierce GN.
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24292743 Preventive and treatment effects of a hemp seed (Cannabis sativa L.) meal protein hydrolysate against high blood pressure in spontaneously hypertensive rats. Girgih AT1, Alashi A, He R, Malomo S, Aluko RE.
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18418423 Cholesterol-induced stimulation of platelet aggregation is prevented by a hempseed-enriched diet. Prociuk MA1, Edel AL, Richard MN, Gavel NT, Ander BP, Dupasquier CM, Pierce GN.
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12848277 Fatty acids, the immune response, and autoimmunity: a question of n-6 essentiality and the balance between n-6 and n-3. Harbige LS1.
  14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10096116 Dietary n-6 and n-3 fatty acids in immunity and autoimmune disease. Harbige LS1.
  15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10617998 Metabolism of polyunsaturated fatty acids by skin epidermal enzymes: generation of antiinflammatory and antiproliferative metabolites. Ziboh VA1, Miller CC, Cho Y.
  16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16019622 Efficacy of dietary hempseed oil in patients with atopic dermatitis. Callaway J1, Schwab U, Harvima I, Halonen P, Mykkänen O, Hyvönen P, Järvinen T.
  17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24600196/ Plants used to treat skin diseases. Tabassum N1, Hamdani M1.
  18. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1271/bbb.62.650
  19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20977230 Evaluating the quality of protein from hemp seed (Cannabis sativa L.) products through the use of the protein digestibility-corrected amino acid score method. House JD1, Neufeld J, Leson G.
  20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7556868
  21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24678964 Prevalence, impacts and medical managements of premenstrual syndrome among female students: cross-sectional study in College of Health Sciences, Mekelle University, Mekelle, northern Ethiopia. Tolossa FW, Bekele ML1.
  22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21241460 Essential fatty acids for premenstrual syndrome and their effect on prolactin and total cholesterol levels: a randomized, double blind, placebo-controlled study. Rocha Filho EA1, Lima JC, Pinho Neto JS, Montarroyos U
  23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6400557 The regulation of prostaglandin biosynthesis by the manipulation of essential fatty acid metabolism. Horrobin DF.
  24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17168669 Gamma linolenic acid: an antiinflammatory Omega-6 fatty acid. Kapoor R1, Huang YS.
  25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6350579 The role of essential fatty acids and prostaglandins in the premenstrual syndrome. Horrobin DF.
  26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21069097 The effects of Cannabis sativa L. seed (hempseed) in the ovariectomized rat model of menopause. Saberivand A1, Karimi I, Becker LA, Moghaddam A, Azizi-Mahmoodjigh S, Yousefi M, Zavareh S.
  27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25580418 Effective Anti-aging Strategies in an Era of Super-aging. Park S1, Yang MJ1, Ha SN1, Lee JS2.
  28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9932142 Calcium, gamma-linolenic acid and eicosapentaenoic acid supplementation in senile osteoporosis. Kruger MC1, Coetzer H, de Winter R, Gericke G, van Papendorp DH.
  29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23609775 Fiber and prebiotics: mechanisms and health benefits. Slavin J1.
  30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19335713 Health benefits of dietary fiber. Anderson JW1, Baird P, Davis RH Jr, Ferreri S, Knudtson M, Koraym A, Waters V, Williams CL.
  31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18287346 Metabolic effects of dietary fiber consumption and prevention of diabetes. Weickert MO1, Pfeiffer AF.
  32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17760498 Whole grain, bran, and germ intake and risk of type 2 diabetes: a prospective cohort study and systematic review. de Munter JS1, Hu FB, Spiegelman D, Franz M, van Dam RM.

 


 

Az INNUBIO-ban egy abszolút egyedi, prémium termékkategória európai bevezetésén dolgozunk (Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Csehország, Ausztria, Bulgária, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Litvánia, Nagy Británia). Ebben a project-ben szükségünk van olyan emberekre, akik saját elfoglaltságuk mellett, napi 1-2 órában, nagyon kedvező anyagi elismerések mellett együtt dolgoznak velünk.

 


 

Ahhoz, hogy visszaléphess az előző oldalra, a böngésződben kattits a

<--- vissza lépés ikonra!

 

Free counters!